Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kde se vzali upíři?
23.12.2005
Jaká je vůbec etymologie slov upír a vampýr? A kde se vzala příslušná představa? Názory se kupodivu různí, respektive výkladů existuje celá řada. Není třeba jasné, zda má moderní upírománie kořeny už v antickém světě...

Faktem je, že nevíme skoro nic, respektive máme celou řadu výkladů, které si navzájem protiřečí. Nevíme, zda upír a vampýr jsou slova vůbec příbuzná, i když v této otázce mezi lingvisty převládá kladná odpověď. Za jednu z možností se pokládá, že slova upír a vampýr pocházejí ze srbochorvatštiny, respektive obecně jihoslovanských jazyků (možná ještě starší je původ v bulharštině), kde jsou výrazy upir, respektive v přechýlené podobě upirina, doloženy od cca 17. století.
Nicméně výkladů existuje mnohem více a pokud člověk není profesionální lingvista, těžko odlišit seriózní možnosti od "lidových etymologií". Slovo upír bývá dáváno do souvislosti s úporností (snad že upír byl někdo, kdo v rozporu s očekáváním nezemřel, respektive i jako nemrtvý byl obtížně zahubitelný?), eventuálně s létáním (staroslověnské pere, snad dne ještě ve slově netopýr - ale ani tady není jasné, zda spolu slova upír a netopýr etymologicky souvisejí).

Zdroj: Giuseppe Maiello: Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy, Lidové noviny, Praha, 2004 (knihu jako celek lze bohužel jen těžko doporučit)

Dosud nám šlo pouze o slovo, ne o "ideu".
S ideou upíra je to také ošemetné. Někde bývá vykládána jako transkulturní, jakýsi archetyp.
Jindy se zrod evropské ideje upíra spojuje s asijskými kočovníky, kteří byli před bitvou zvyklí pít krev svých koní (Evropané přisuzovali nájezdníkům z východu obvykle krutost, takže je nakonec mohli spojit i s upíry - slova "přisuzovat" přitom nemá znamenat, že šlo nutně o nějaký neoprávněný předsudek). Snaha odvodit upíra z tureckých, respektive turkotatarských slov uber - čarodejnice (viz také ruské obir - démon) je ovšem mezi lingvisty v menšině.
Myšlenka, že nebezpečný může být nejen duch zemřelého, ale i přímo jeho mrtvola, se někdy přisuzuje také ugrofinským kmenům, které ji měly dostat do Evropy odněkud ze zauralské oblasti.

Otázkou samozřejmě je, jak pojem upíra vymezit/ohraničit třeba vzhledem k vlkodlakům a dalším lykantropům, různým duchům, ghúlům, nočním můrám, jsou zde inkubové, sukuby apod. Pokud se nepřidržíme úzkého vymezení (mrtvola, která vstává z hrobu a pije živým krev), pak se nám pojem rozplizne a budeme pod něj moci zařadit cokoliv, včetně lidí, kteří nám pijí krev zaživa.

Giuseppe Maiello zmiňuje řadu mýtů o návratu člověka z podsvětí (antika, Ištar už předtím v Mezopotámii). Nakonec ale odmítá, že by středo až novověká slovanská (plus německá, rumunská, maďarská...) představa o upírech bylo přímo odvoditelná z antiky. Latinská lamia (lamii měl dokázat odhalit např. Apollonios z Tyany), řecká empúsa či hebrejská Lilith mají k našim upírům vztah jen velmi volný. Krev pily v antice navíc i strigy či sirény. "Je nemožné rekonstruovat genezi takzvaného slovanského upíra zpětně až do období klasické antiky a starověkého Předního východu; taková geneze je navíc velmi nepravděpodobná," uvádí nakonec Maiello.

autor: Pavel Houser
Upírka
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Recommendations: how to promote your infooupirech.estranky.cz

(Latonyadig, 26. 3. 2018 14:46)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

All internet will be CRASHED with XEvil!?

(MashaanTer, 12. 12. 2017 19:42)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

...

(Lesslie, 6. 6. 2012 19:10)

Taky můžu říct,že jsem upír.... těm co tu píšou,že jsou upíři nevěřím ani slovo....pokud vím...upíři se od jakživa snaží svou existenci tajit..kdyby jste byli upíři tak ti " vyšší" vám zakážou o své existenci kdekoli mluvit...je to logický...to samí je vlkodlak...tito tvorové svou existenci tají....takže pokud jak tu tvrdíte,jste upíři..dokaž te to....přijeď te a ukažte co umíte..protože tu jinak mluvíte pěkný nesmysli :)

Re: ...

(adaddaddadadafafasdf, 15. 6. 2012 22:20)

máš pravdu kdybych byl jako upír tak bych to tajil

Re: ...

(laura, 7. 10. 2012 19:24)

a vis ze mas pravdu

Re: ...

(...., 14. 2. 2015 23:13)

máš naprostou pravdu...
já sice upír nejsem ale sem něco co tady zmíněno nebylo... nesnáším lidi co si z toho dělají srandu..
všichni máme náke pravidla, a kdyby sme o sobě řikali jen tak na různých stránkách už by se o nás vědělo dávno:)

pro všechny

(Vikouš R, 26. 5. 2016 1:11)

Pokud jde o to svou existenci mi upíři tajíme žijem v jistém druhu anonimity ale některým faktům se vyhnout nedá vlkodlaka jsem nikdy neviděl ale rád bych ho fakt potkal, pokud jde o některé věci co vy lidi povazujete za nadpřirozený nic na tom není žádnej paranormal život má mnoho podob nemušiš věřit je to všechno jen jeden velkej život možná vlkodlaci fakt jsou já osobně jsem se snimi nesetkal za to už jsem žažil jiný věci svět je plnej skvělejch živ druhů s užasnýma schopnostma ať už lidí nebo zvířat si vem chlapíka kterej rozsvecoval žarovky a dával lidem elektrický rány, nemožný vem si uhoře ty taky ve svých tělech produkujou proud vživotě jsme slátaniuu mnoha genu nadměrná regenerace u mloku či ploštěnek nic neznámího mloku dorostou končetiny ploštěnku mužeš hodit do mixséru a rozesrat na kaši a místo toho aby to zheblo máš plnej mixér živejch potvor život je prostě super nemyslíš nadměrná regenerace není nic neznámího ani u lidí ustřihneš si nehet a von ti jestě roste v popelníku taky jeden člověk z Kanady a další případy co řekneš teď človíčku už veříš je zvlástní jak se onen jisty jediný druh ubere zcela jinými směry evoluce je nevyzpytatelná

Re: ...

(Vikouš R, 26. 5. 2016 17:36)

Pár lidem jsme se už ukazali jak by jinak věděli že nějaký slovo upír existuje hm si nás lidi nevicucali z palce,si myslíš že některý zásahy pro ti nám byli bez důvodu, vživotě jsme se s váma lidi snažili žít a žili jsme si pokojně až do křsťanství kdy si nějakej kokot řek tohle je zlo to ultra zlo a né jen křestanství proč bílí nešnašej barevný a barevný bíli hm ani nevím kdy to vlastně začlo ta rasová nesnášenlivost, asi kvůli imbecilům co se neuměj slušně chovat a jsou narušený v životě prostě nejde kvuli jedněm dementním jedincům odsoudit celej druh a rasu a je fakt že dost lidí umřelo kvůli vlastní blbosti pokud jde o pravidla fak teda nevím pořád se dost porušujou ale jednou se lidi všichni dočkáte si vemte vás taky voláte do vesmíru a čekáte na odpvěd jsme sami a přitom vás mužou tam z hora napadnout podstatě na sebe taky upozorňujete někdy jde o ten správnej čas až svět umoudří tohle je neco jako to vaše volání hálo mi žijem žije ještě někdo nevím čeho se jiní bojej mozná je důvot bát se možná ne ale sranda musí bejt

moni

(moni, 8. 3. 2015 14:45)

muj email je nikityki@seznam.cz prosiiiiiiiiiiiiiiiiiiim promente me na upira kdokoliv jemi 14 a nikdo me nechapu nikdo se se semnou prosiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim naposte mi

pravda o opravdových upírech

(Laura Meliss, 24. 9. 2013 20:21)

Ahoj ..moje přezdívka je Lola..
a nedávno jsem vytvořila stránku...s opravdovými informacemi o upírech ...Ačkoliv mi dlouho trvalo...než jsem to někomu prozradila...já sama sem upír ..ale nebudu sem ani na mou stránku kterou vám sem dám psát opravdové jméno ...nechci aby o tom nikdo věděl..je to moc riskantní ..
zde http://vampire.wgz.cz/
je moje stránka a máte tu veškeré informace které chcete vědět..je to i pro adminku téhle stránky...která toho spoustu neví ;)
ale varuji holky co jsou poblázněné Twilight,Vampire Diares a podobnými fantasy příběhy ..tohle je krutá realita o upírech...a nejsou tak úžasní jak si myslíte ;)

ja jsem upir

(emilja, 3. 6. 2012 20:41)

ja ja jsem jedna taky znich

Nábor

(..., 22. 2. 2013 13:26)

Chci se nechat přeměnit kontaktujte mě ...

jsem

(katka, 10. 4. 2012 17:08)

jsem jedna z nich

Re:

(Ana, 13. 7. 2012 20:20)

Hele vy lidi se asi moc díváte na ty pitominky co dávají v televizi .. stmívání a podobné ... přestante fantazírovat a vrat'tese zpět do reality a asi těžko potkáte na hřbitově vlkodlaka a podobné....

Re: Re:

(anna, 7. 10. 2012 19:30)

copak ty mas neakej dukaz ze nejsou

Existujou vubec upiri

(Ondrej Ludvik, 6. 8. 2011 18:38)

Dobry den pokud upiri jsou chtel bych byt jeden znich ......

upiri a vanpíři

(anna palatova, 17. 11. 2010 10:04)

upíri jsozu nejlepsi a i vanpíři jsou dobří